ANINDA TEKLİF AL

Size özel teklif hazırlayabilmemiz için hizmetinizi berlirleyip formu eksiksiz doldurunuz...

(0 364) 213 19 93

Bireysel Emeklilik

Yazı Boyutu

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yarını şimdiden güzelleştirmek için düzenli birikimler yapacağınız, devlet katkısı sayesinde birikimlerinizi artıracağınız, güvenli ve kazançlı bir emeklilik sistemi.

Ek harcamalarınızı rahatça karşılayabileceğiniz, artan birikimlerinizle hayallerinize daha kolay ulaşabileceğiniz bir emekliliğe ne dersiniz? Mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine ek olarak oluşturulan Bireysel Emeklilik Sistemi, tam da bunun için.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikimleriniz bir yandan %30 devlet katkısıyla artarken, diğer yandan yatırım fonlarında işlem görür. Düzenli ödemeleriniz sayesinde değerini kaybetmeyen birikimleriniz, uzun vadede enflasyonun üzerinde getiri sunar. Üstelik BES katılımınız standartlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda şekillenebilir.

Aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık... Nasıl isterseniz. Ödeme periyodunu sizin belirleyeceğiniz BES katkı payı tutarınız, kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapabilirsiniz.

BES’in avantajlarından aileniz de faydalanabilir

Sizinle birlikte, eşiniz, 18 yaş altı veya üzeri çocuklarınız da devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir. BES ile yapacağınız birikimi ileride çocuklarınızın eğitimi veya farklı ihtiyaçları için kullanabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik şeffaf bir sistem

Bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank’ta tutulur, fon paylarınızı bu hesaplardan günlük olarak takip edebilirsiniz.

Ödemelerinize ara verebilir ya da ara ödeme yapabilirsiniz

Dilediğiniz zaman miktarını sizin belirleyeceğiniz ara ödemeler yapabilir ya da senelik katkı payı tutarını belli bir ayda yatırıp bireysel emeklilik devlet katkısından daha erken yararlanabilirsiniz. Ya da tam tersine, gerekli durumlarda ödemelerinize ara verebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik güvenli bir sistem

Faaliyetlerimiz Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bağımsız denetim şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin; fonlarımızın ve portföy yöneticimizin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetim ve takibi altında.

Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz geniş fon çeşitliliği

Bireysel Emeklilik planlarınızda farklı yatırım araçlarını barındıran fon seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu fon çeşitliliği sayesinde, birikimleriniz piyasa dalgalanmalarından korunurken getiri sağlamaya da devam eder. Piyasa koşullarına göre birikimlerinizi; likit, yabancı menkul kıymetler, Altın ve Eurobond gibi çeşitli fonlarda değerlendirebilirsiniz. Bireysel Emeklilik planlarınızda size sunulan fonlardan tercih ettiğiniz fon seçeneklerinden profilinize uygun olanları kullanabilir, fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz.

Uzun vadede enflasyonun üzerinde getiri

2003 yılında kuruluşundan bu yana, Bireysel Emeklilik Sistemi ortalamada katılımcısına yıllık enflasyonun %3 üzerinde reel getiri sağladı. 2003 yılında sistem kurulduğunda sisteme yatırılan 100 TL, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde elde edilen ortalama plan getirisi ile 2020 sonu itibariyle 918 TL oldu. Aynı dönemde enflasyon endeksine yatırılan 100 TL ise 2020 sonu itibariyle 485 TL olmuştu. Sistem katılımcısına sadece elde ettiği getiriler bazında 433 TL katma değer sağladı. Burada yaratılan katma değere ilave olarak, sistemin katılımcısına sağladığı vergi avantajları ve devlet katkısı ise sistemin avantajlarını çok daha yukarı taşıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde para biriktirmek daha kolay

Birikim yapamıyorum, kazandıklarımdan kenara hiç ayıramıyorum diyorsanız, BES size düzenli ve kolay birikim yapma imkanı sağlar. Kredi kartı veya otomatik ödeme talimatı ile düzenli birikim yapabilirsiniz. Üstelik paranız sizin seçtiğiniz fonlarda değerlenir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde vergi avantajından yararlanabilirsiniz

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sözleşmenize devam ettiğiniz sürece vergi ödemezsiniz. Emekliliğe hak kazanma koşulları yerine getirildiğinde BES’te stopaj oranı getiri üzerinden %15 yerine %5’tir. Yani birikimlerinizi BES’te değerlendirmek size vergi avantajı da sağlar. Ayrıca Döviz ve Altın alımlarında %1 vergi kesintisi uygulanırken, BES fonlarınıza ilave bir vergi ödemezsiniz. Böylelikle BES’teki birikimleriniz katlanarak büyümeye devam eder.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde disiplinli yatırım yapabilirsiniz

Birikim yapamıyorum, kazandıklarımdan kenara hiç ayıramıyorum diyorsanız, BES size düzenli ve kolay birikim yapma imkanı sağlar. Kredi kartı veya otomatik ödeme talimatı ile düzenli birikim yapabilirsiniz. Üstelik paranız sizin seçtiğiniz fonlarda değerlenir.

Hesap Bildirim Cetveli ile tüm bilgilerinizi aylık olarak takip edebilirsiniz.

Her ay hesap döneminizi takip eden 10 iş günü içerisinde hesabınızla ilgili detayların bulunduğu Hesap Bildirim Cetveli ile tüm bilgilerinizi kontrol ve takip edebilirsiniz.

Hayalinizdeki emeklilik için Bireysel Emeklilik (BES)

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi:

Bireylerin emeklilik dönemlerinde, kendi birikimleri oranında ek bir gelir sağlamaya yönelik,
Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulan ve özel emeklilik şirketleri tarafından faaliyetleri yürütülen,
Gönüllü katılıma dayalı, kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.

BES, %30 devlet katkısı ile artık daha da avantajlı!

1 Ocak 2013'te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte, artık BES daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %30'u oranında ek katkı sağlıyor. Örneğin, hesabınıza 200 TL katkı payı yatırarak 60 TL devlet katkısından yararlanabilecek ve 260 TL'lik birikim yapabileceksiniz.

Çiftçi, ev hanımı, esnaf, memur, doktor, avukat, herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılıp devlet katkısından yararlanabilecek. Eşiniz, 18 yaş altı veya üzeri çocuğunuz ve yakınlarınız için sözleşme yaparak ailenizdeki herkesin ayrı ayrı devlet katkısından faydalanmasını sağlayabileceksiniz.